GÖRSEL İPUCU

GÖRSEL İPUCU

GÖRSEL İPUCU

 

Birçok başlangıç düzeyi okuma kitabında resimler öğrencilerin yazılı sözcükleri anlamalarına yardım etmek için tasarlanmıştır. 

 

Uygulamacıların öğrencilerine becerileri tamamlamaları için el işi kağıdından yapılmış yapıştırma etkinliklerini vermeleri örnek olarak verebilirler. Ya da günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız trafik işaretleri, renkli ışıklar, zaman çizelgeleri çizelgeleri gibi görsel uyaranlar görsel ipucları olarak değerlendirilebilir. 

 

Görsel ipucu, öğrenciden beklenen davranışlar sergilemesine yardımcı olacak fotoğraflar, yazılı ya da resimli araçların kullanılmasıdır. 

 

Öğretim sürecinde kullanılan görsel ipuçları çok çeşitlilik göstermektedir. Bu ipuçları, gerçek nesne ya da durum kullanımından renkli fotoğraf, resim, siyah beyaz çizim, video görüntüleri ve yazılı dil kullanımına doğru bir dizi içerisinde yer almaktadırlar.


 

Otizmli bireylere öğretim sürecinde kullanılması sıklıkla önerilen yaklaşımlardan biri görsel ipuçlarının kullanılmasıdır. Otizmli bireylerin, somut düşünme,  mekanik hafıza ve görsel ilişkileri anlama gibi güçlü yanları olmasına rağmen soyut düşünme, sosyal biliş, iletişim ve dikkat konularında zorluk yaşamaktadırlar.