Domatesler Artık D Vitamini Deposu

Domatesler Artık D Vitamini Deposu

Domatesler Artık D Vitamini Deposu

Gıdaların genetiği ile oynama çalışmaları her zaman yapılmıştır. Özellikle son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız GDO’lu gıdalar bu çalışmaların örneklerindendir.  Çoğunlukla bize zarar vereceğini düşündüğümüz bu tarz uygulamalar, bilim insanları tarafından insanlık tarihi için olumlu neticeler verecek bir çalışma da kullanıldı. Artık, domatesler D Vitamini deposu haline gelebilir. Domateslerin genetiğinde yapılan oynamalar ile domatesler insanlar için D vitamini kaynağı olabilir.

D Vitamini Kaynağı Domatesler Nasıl Oluşturuldu?

D Vitaminin önemi her geçen gün daha da artıyor. Vücut bağışıklığını yüksek tutabilmek, zaman içinde tetiklenebilen kanser, Alzheimer vb. hastalıklara karşı D vitamini oldukça önemlidir. Vücudun güneş altında kalması doğal yollardan D vitamini sentezi mümkündür ancak çoğu kez vücutlarımızda yeteri kadar D vitamini bulunmaz.

Bilim adamları da bu durumu göz ardı etmeden çalışmalar yaptı. Nature isimli bilim dergisinde yer alan bir araştırma ile bilim insanları domates bitkisinin genleri ile oynayarak bir D vitamini kaynağı haline getirdiler. Genler ile oynama denildiğinde aklımızda olumsuz algılar vardır. Ancak bu araştırma da CRISPR yöntemi denilen bir yöntemle domateslerde D vitamini oluşmasını engelleyen bir gen etkisiz hale getirildi. Böylelikle güneş ışınlarını bol bol alma imkânı olan domatesler D vitamininden mahrum kalmadı.

Günlük D Vitamini İhtiyacının Çok Üstünde Bir Oran

D vitaminini günlük olarak dışarıdan takviye ettiğimizde ya da doğal yollardan aldığımız da alınması gereken oran 10 mikrogram olarak biliniyor. Ancak bu deneyle beraber domateslerin yapraklarında bile 600 mikrogram civarı D vitamini birikmiş oldu.

Bu oran günlük miktarın çok üstünde bulunuyor. Çağımızda birçok hastalığın temelinde yeterli D vitamini alamamak da bulunuyor. Bu durumda üretimi yapılacak olan bu domateslerin insanlara ulaşması sağlanabilirse bazı hastalıkların önüne bile geçilebilir. Kanser, Alzheimer, diyabet, osteoporoz vb. birçok hastalığın oluşmasını önleme de D vitamini takviyeleri önemli yer tutar. Ayrıca bilim insanlarının bu üretim yöntemi hem basit hem de sürdürülebilir bir biçimde yapılabilir. D vitamini deposu domateslerle çok daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olabilir.