Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ? 

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ? 

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ? 

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak İçin çocuğun ve sizin buna hasır olmanız gerekir. Eğer çocuk ya da siz buna hazır değil iseniz maalesef olumsuz sonuçlar alabilirsiniz. Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandıracağınız dönem genellikle on sekiz ay ve sonrası bir dönemdir. Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırma konusunda öncelikle çocuğunuzun davranışlarını gözlemlemelisiniz.

Tabi bu süre on sekiz ayını doldurduktan sonra başlamalıdır. Daha erken başlanınca maalesef ki olumsuz sonuçlar olabilir. Bu nedenle on sekiz ayın doldurulması beklenmelidir. 18 aydan sonra çocuğun davranışları gözlemlenerek tuvalet alışkanlığı kazandırma eğitimine hazır olup olmadığına karar verilir.

Eğer çocuk üzerini bezine çişini yaptığında rahatsız oluyor ve bir an önce bezin değiştirilmesini istiyor isem ya da tuvaletini yaparken kanepe arkalarına koltuk arkalarına bir yerlere gizlenme ihtiyacı duyuyor ise çocuk artık tuvalet eğitimi verilmeye hazır bir yaş aralığındadır. Bununla beraber mevsimde oldukça önemlidir özellikle sıcak havalarda çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırma eğitimlerime çok daha başarılı olmaktadır. Kış aylarında hem anne hem de çocuk daha fazla yıpranmaktadır.

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Kazandırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırma eğitimi öncelikle kendimizi de en az çocuk kadar bu eğitimi vermeye hazır hissetmemiz gerekmektedir. Eğer kendinizde stresli bir dönemde iseniz ya da işleriniz çok yoğun ise bu dönemde başlamanız yine hem size hem de çocuğunuzu yıpratmaya sebep olacaktır. Bunun için kendinize bu eğitimi vermeye hazır olmalısınız.

Çocuğunuz İçin öncelikle bir lazımlık ya da klozet kullanacak ise klozete uygun bir çocuk aparatı almalısınız. Çocuğunuz ile artık tuvaletini yaparken burayı kullanması gerektiğini güzelce anlayabileceği bir şekilde anlatmalısınız. Tuvalete geldiğinde buraya gelmesini tuvaletini buraya yapmasını söylemelisiniz. Aralıklı olarak tuvalete getirip oturtup çişini yapmasını beklemelisiniz.

Sık sık getirdiğiniz zaman zaten tuvaletini üzerine ya da herhangi bir yere kaçırma ihtimali azalacaktır. Olası kazalarda ise kesinlikle çocuğa aşırı tepkiler vermeden üzerine temizlemeli bir dahaki sefere tuvalete gelmesi için uyarıda bulunmalısınız. Zaten çocukta eğer bu duruma hazır ise kendisi de tuvaleti geldiğinde rahatlıkla klozete Yada lazımla kendisi gelecektir.