Geceleri Enerji Üretebilen Güneş Paneli Geliştirildi

Geceleri Enerji Üretebilen Güneş Paneli Geliştirildi

Geceleri Enerji Üretebilen Güneş Paneli Geliştirildi

Bilim adamları, geceleri bile güneşin enerjisinden yararlanan "anti-solar" bir panel geliştirdiklerini duyurdular. Özel diyotların kullanıldığı bir panel, şu anda hiçbir şey için yeterli enerji üretemese de gelecek için umut verici. Yenilenebilir enerjiye yönelik küresel talep artmaya devam ederken, bilim insanları bu geçişi sağlayacak teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Bu bağlamda yenilenebilir enerjinin en popüler türü olan güneş enerjisi devrim niteliğinde bir keşif yapmıştır. Bilim insanları yakın zamanda yayınladıkları yeni çalışmalarında, güneş panellerinin geceleri enerji üretmesini sağlayan yeni bir "ters güneş paneli" geliştirdiklerini duyurdular. Teknoloji, enerjisini güneş ışınlarından ve dolayısıyla ısıdan alan güneş panellerinin aksine, geceleri Dünya soğuduğunda ortaya çıkan kızılötesi enerjiyi kullanıyor.

Kızılötesi Yenilebilir Enerjiye Dönüştürülüyor!

Bilim adamlarının yeni geliştirdiği teknoloji, malzemeyi gece görüş gözlüklerinde kullanıyor. Yeni teknoloji, gece Dünya'nın ısınması ve soğuması sırasında oluşan kızılötesi enerjiyi kullanılabilir enerjiye dönüştürüyor. Bu işleme "ısı radyasyonu" işlemi denir. Geliştirilen prototiplerin testleri, teknolojinin şu anda az miktarda enerji sağlayabildiğini göstermiştir.

Bu işlemden yararlanmak için özel "Cıva Kadmiyum Tellurid (CTM)" diyotları, 20 dereceye kadar ısıtıldığında metrekare başına yaklaşık 2,26 miliwatt enerji üretebilir. Bu enerji bir bardak suyu ısıtmaya yetmese de teknolojinin gelişmesiyle güneş panellerinin ürettiği enerjinin 1/10'unu üretebildiği söyleniyor.

Kızılötesi Işınlarının Verimliliği Nedir?

Kızılötesi ışınlarından faydalanılarak elde edilecek olan elektrik enerjisi kişilere ve büyük sanayi kuruluşlarına büyük ek kaynak sağlayacaktır. Teknoloji harikası olarak ön plana çıkan bu ürünler sizlere her açıdan ayrıcalıklı bir hizmet deneyimi sunacaktır. Kızılötesi ışınlarından yararlanılarak oluşturulacak güneş panelleri 7-24 aktif olarak kullanılacak potansiyele sahip durumda olacak. Böylelikle kişiler birçok alanda aktif olarak yararlanma ayrıcalıklarına sahip olacaktır.

Teknolojik gelişmelerin yaygınlaşmasıyla beraber Kızılötesi ışınlarının gelişiminde de artışlar yaşanmıştır. Bu durum yeni panellerin oluşumunda gelişimlerin yaşanmasında etkili olmuştur. Bu teknolojik gelişmeler sonucunda ülkemizde de güneş paneli kullanımında artışların yaşanması bekleniyor. Kızılötesi teknolojisi yüksek verimlilik enerjisine sahip dijital ağlara sahip bir teknolojik olasılıktır. Dolayısıyla güneş panelleri her açıdan sizlere avantajlar sağlayacak oluşumlar bütünüdür.