Occipitial Torus Çıkıntıları Nerden Geliyor?

Occipitial Torus Çıkıntıları Nerden Geliyor?

Occipitial Torus Çıkıntıları Nerden Geliyor?

Muhtemelen boynunuzda, saçınızın başladığı yerde kuaförünüz dışında kimsenin fark etmediği bir şişlik var. Endişelenmeyin, oksipital halka veya Neandertal topuzu olarak adlandırılan bu çıkıntı, çok, çok eski atalarınızdan miras kalmış olabilir. Yastık halkasının ne olduğunu detaylı olarak inceleyelim.

Elinizi boynunuza koyun ve parmaklarınızla saçın başladığı yeri hissedin. Bir şey var burada değil mi? Bunun nedeni, oksipital halkalar olarak adlandırılan çıkıntıların nadir olması ancak birçok kişide görülebilmesi olabilir. Aslında oksipital halka adı verilen bir kemik, her insan kafatasını oluşturan yapılardan biridir. Bununla birlikte, belirgin çıkıntıların varlığı atalarımızdan bir miras olabilir.

Bildiğiniz gibi oksipital halka kafatasıdır. Bu kemiğin başınızın arkasında belirgin çıkıntıları varsa, atalarınızdan bazıları Neandertal olabilir. Bilimsel araştırmalara katılarak erken insan keşiflerine bile katkıda bulunabilirsiniz. Yastık yüzük nedir, daha detaylı inceleyelim.

Occipitial Torus Ne İşe Yarar, Nedir?

Bu kemiğin Latince adı "oksipital halka"dır ve oksipital ganglion veya Neandertal ganglion olarak adlandırılır; kafatası, alt sırt bölgesinde bulunan kavisli kemiktir. Kafatasını oluşturan ana kemiklerden biridir, yani beyni, sinirleri ve kas dokusunu korumaktan sorumludur. Oksipital halka kemiği olmadan yaşayamayacağımızı söylemek doğrudur.

Bilirsiniz, insanlara silahın kabzasıyla vurup bir anda yere serdiklerinde, işte poponun vurulduğu oksipital annulus kısmı burasıdır. Bu kemiğin en büyük işlevi kasları ve sinir sistemini korumak olduğu için beynin talimatlarını tüm vücuda gönderir. Bu kemiğin görevi bile beyin ve vücut arasındaki sağlıklı kan akışını sağlamaktır. Bu yüzden şaka bile olsa onlarla oynamayın.

Genetik Kökeni

İnsan gelişiminin aşamalarını tam olarak anlamasanız bile, homo neanderthalensis olarak bilinen Neandertalleri ve ardından ilk modern insanlar olarak da bilinen cro magnonları bilirsiniz. Sonuçta aynaya baktığımızda Homo sapiens'i görüyoruz. Peki tüm bunların oksipital torusun elle tutulur bir çıkıntı olmasıyla ne ilgisi var?

Yani, Neandertal oksipital torusunun belirgin bir çıkıntısı vardır. Başka bir deyişle, kemik, modern insanın erişebileceği bir çıkıntı olmamalıdır. Tabii ki, anatomik olarak konuşursak, oksipital halka kavisli bir kemik parçasıdır, ancak herkesin saçında gizlenmiş o keşfedilmemiş çıkıntıya sahip değildir.