Nesli Tükenen Balinalar Robotlar Sayesinde Kurtulabilecekler

Nesli Tükenen Balinalar Robotlar Sayesinde Kurtulabilecekler

Nesli Tükenen Balinalar Robotlar Sayesinde Kurtulabilecekler

Bilim adamları, sayılarının 300 civarında kaldığına inanılan Kuzey Atlantik buz balinalarını izlemek için robotik şamandıralar kullanacaklarını duyurdular. Teknolojinin balinanın gerçek zamanlı konumunu insanlara ilettiği söyleniyor.

Hepimizin bildiği gibi, doğadaki insan ayak izi, gezegenimizin ve içinde yaşayan canlıların geleceğini ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bilim adamları, gerekli önlemler alınmadığı takdirde önümüzdeki birkaç yıl içinde birçok biyolojik türün neslinin tükenebileceğini vurgulamaya devam ediyor. Deniz ekosistemleri de en kötü etkilenenlerdir. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, uzmanların deniz yaşamını kitlesel yok oluşun eşiğinde olduğu kamuoyuna açıklanmıştı. Yayınlanan açıklamada, karbon emisyonlarının kontrol altına alınması gerektiği vurgulandı. Bilim insanları şimdi de bu ekosistemlerde yaşayan çok önemli bir türün geleceğini korumak için yeni bir yöntem uyguladıklarını duyurdular.

Balinaların Yerleri Robotlarla Bulunacak

Kuzey Atlantik'te sadece yaklaşık 300 buzul balinasının yaşadığı düşünülüyor. Bilim insanları bu canlıları korumak için çalışmalarını sürdürüyor ve hayatımıza giren robotik sistemleri ve bu amaçla geliştirilen teknolojileri kullanmayı hedeflediklerini söylüyorlar.

Deniz ekolojisti Mark Baumgartner yıllardır balinaları kaydetmek için dinleme cihazları kullanıyor. Şimdi, Baumgartner'ın laboratuvarı, insanlara canlı balinalar hakkında gerçek zamanlı konum bilgisi sağlamak için tasarlanmış robotik şamandıralar geliştirmek için bir nakliye şirketi ile ortaklık kurdu. Woods Hole Oşinografi Enstitüsü'nde geliştirilen teknoloji, bu memelilerin bulunduğu alanlar hakkında fikir verebilir, bu sayede ölümcül sonuçları olabilecek olayların (gemi enkazları gibi) önlenebileceği söyleniyor.

Baumgartner konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Balinalar ortaya çıktığında endüstriyel faaliyetimizi değiştirmek zorundayız. Bu teknolojinin sağladığı tam olarak bu" dedi.

Popülasyon Her Geçen Gün Azalıyor

Balina sayıları dünya çapında azalmaya devam ediyor. İklim değişikliği bu canlıları beslemek için daha sıcak, daha yoğun sulara itiyor. Korkunç üreme ve ölüm oranları ve kontrolsüz insan faaliyetleri de bu türlerin yok olmasına katkıda bulunmuştur. Ek olarak, Associated Press tarafından paylaşılan bir rapora göre, yeni cihazın inceleyeceğimiz Kuzey Atlantik buz balinalarının sayısı yirmi yılın en düşük seviyesine ulaştı. Balina popülasyonunun arttırılmasında robotlar oldukça önemli rol oynayacak ve neslin tükenmesini önleyecektir.