Sosyal Medya Bağımlılığı Gerçek Mi ? 

Sosyal Medya Bağımlılığı Gerçek Mi ? 

Sosyal Medya Bağımlılığı Gerçek Mi ? 

sosyal medya bağımlılığı günümüzde en çok gündeme gelen ve üzerinde konuşmalar araştırmalar yapılan bir konudur. Teknolojinin gelişmesi ve internet çağın getirdiği bu yenilikler insanları bağımlı hale getirmeye başlamıştır.

Sosyal medya bağımlılığı gün geçtikçe artmakta ve bağımlılık seviyesi yaşları giderek düşmektedir. Şöyle ki artık çok küçük yaşlarda kişilerden başlayarak çok büyük yaşlara kadar hemen hemen herkesin elinde android telefonlar ve hemen hemen hepsinde sosyal medya uygulamalarının birçoğu yüklü bulunmaktadır.  Elinde android telefon olan her şahsın her bireyin en az birkaç tane sosyal medya platformuna üye olduğu ve bu platformlarda birden çok hesaplarının bulunduğu görülmektedir.

Sosyal Medya Bağımlılığı Kimlerde Görülür?

Yapılan araştırmalar sonucunda sosyal medya kullanımının gün geçtikçe artarak devam ettiği görülmektedir. Bunun yanı sıra her bireyin birden çok sosyal medya hesabı bulunmaktadır şöyle ki kişinin bir tane kendine ait hesabı bulunmakta ve bunun yanı sıra  sahte olarak başka isimlerle açtığı fake hesap denilen birçok sosyal medya hesaplarının da bulunduğu yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.

Sosyal medyada insanlar günlük hayatlarından kesitler paylaşmaktan ve bunları paylaşıp insanlarla bunun üzerinden bu paylaşımlar üzerinden bir beğeni kazanmam yarışına girmektedir. Sosyal medyadan birilerinin bu paylaşımlarını beğenilmesi takip edilmesi insanları çok fazla etkilemektedir.

Sosyal Medyanın Gündelik Hayatta Yeri

Kişiler artık sosyal medyanın yönlendirilmesi  ne göre hayatlarına şekil vermeye başlamaktadır. Şöyle ki sosyal medya üzerinde popüler olan bir mağazaya ya da bir şehre bir bölgeye bir yiyecek veya içeceği talep fazla ise diğer herkeste bu alana yönelmektedir. Ya da şöyle sosyal medyada bazı ünlülerin ya da bloggerların çok fazla kullandığı bir parfümü herkesin almaya çalışması ona benzemeye çalışması sosyal medyanın insan hayatındaki etkisinin gitgide artmasına ve insanları sosyal medyaya bağımlı hale getirmeye başlamıştır.  

Her gün o ne yapmış bu ne paylaşmış o nereye gitmiş bu nereye gitmiş şeklinde düşünceler ile gün boyu sosyal medya platformları üzerinde birilerini takip etme birilerini beğenme ya da kendi paylaşımlarının birileri tarafından beğenilmesi ya da takip edilmesi kişiye mutluluk vermektedir. Fakat bu mutluluklar maalesef ki gerçek değildir.