Öğrencilerin Ders Esnasında Ruh Hallerini Belli Eden Yapay Zeka Geliştirildi!

Öğrencilerin Ders Esnasında Ruh Hallerini Belli Eden Yapay Zeka Geliştirildi!

Öğrencilerin Ders Esnasında Ruh Hallerini Belli Eden Yapay Zeka Geliştirildi!

Uzun süredir devam eden uzaktan eğitim süreci sona ermiş olsa da yatırımlar devam ediyor. Intel ve Class Technologies arasındaki bir ortaklık sayesinde artık öğrencilerin duygularını yapay zeka aracılığıyla tespit etmek mümkün.

Pandemi nedeniyle okulların uzun süre kapalı kalması, eğitimde uzaktan ilerlemeye neden oldu. Şirket, Zoom'un küresel olarak gerçekleştirdiği eğitim ve öğretim başta olmak üzere çeşitli platformlar aracılığıyla bu alana odaklanmaya yönlendirildi.

Özellikle görüntülü görüşme platformlarının sayısı arttı, mevcut olanlar geliştirildi ve diğer şirketler onlarla ortak oldu. Bu şirketlerden biri olan Intel, öğrencilerin canı sıkıldığında öğrenebilecek bir yapay zeka geliştirdi.

Intel, Zoom üzerinden canlı dersler alan öğrencilerin yaşadığı duygusal değişiklikleri tespit etmek için yapay zeka kullanan bir sistem geliştirmek için e-öğrenme platformu Class Technologies ile ortaklık kurdu. Bu sistem sayesinde öğretmenler, öğrencilerin derslerden sıkıldığını anlayacak ve buna göre hareket edebilecektir.

Derste Sıkılanlar Tespit Edilebilecek!

Intel, ulaştığı yapay zeka seviyesini ortaya koyuyor. Bu heyecan verici bir gelişme olsa da uzmanların endişelerinden dolayı soru işaretleri olan bir sistemin %100 doğru çalışacağının garantisi yoktur. En azından uzmanlar öyle düşünüyor.

Uzmanlar, herkesin duygularını sonsuz şekilde ifade ettiğini ve sistemle ilgili çekincelerinin olduğunu söylüyor. Eğitimci Todd Richmond, "Öğrenciler içlerinde neler olduğunu farklı şekillerde gösterirler" diyor.  Yapay zekada bu alanda hizmetler sunacak.

Aşamalar Ne Düzeyde?

Gelişen teknolojiyle birlikte dünyada birçok alanda teknolojik gelişmeler yaşanıyor. Yaşanan teknolojik gelişmelerden bir tanesi de hiç şüphesiz ki yapay zekadır. Yapay zeka teknolojisinde her geçen gün ciddi yatırımlar ve gelişmeler gerçekleşiyor.

En son gerçekleşen teknolojik gelişmelerden birisi de derste sıkılan öğrencilerin tespit edilebileceği yapay zeka teknolojisidir. Böylelikle artık ders esnasında sıkılan ve bunalan öğrencilere bu teknoloji sayesinde tespit edilebilecek.

Yapay zeka teknolojisinin her geçen gün gelişim göstermesi ve bu aşama yoğun yol kat edildiği uzmanlar tarafından bildiriliyor. Bu teknoloji sayesinde eğitimdeki verimliliğin artacağı inanılıyor. Dolayısıyla yakın bir zaman dilim içinde yapay zekanın hayata sınıf ortamlarına girmesi bekleniyor.