Oyun Oynamak Zeka Geliştiriyor

Oyun Oynamak Zeka Geliştiriyor

Oyun Oynamak Zeka Geliştiriyor

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ekran zamanının zeka üzerindeki etkilerini inceledi. Araştırmalar, video oyunlarının çocukların zekası üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor. Hepimizin bildiği gibi, sürekli teknolojik gelişme yavaşlamamış, oyun endüstrisinin ciddi şekilde gelişmesine yol açmış, giderek daha fazla insan video oyunları oynamaya başlamaktadır. Bu durum, ekran başında saatler geçirmenin insan sağlığına etkisi konusunda süregelen tartışmalara yol açmıştır.

Oyun oynamak ve uzun süre ekran başında kalmak; göz problemlerine, uyku problemlerine, boyun ve bel problemlerine neden olduğu bilinmektedir. Ancak Nature dergisinde geçen hafta yayınlanan yeni bir araştırma, konuyla ilgili ilginç verileri ortaya çıkararak oyun oynamanın faydalı olabileceğini düşündürdü.

Video Oyunları Oynamak Zekayı Geliştirdiği Ortaya Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri'nde 9800 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma onların zekalarını inceledi. Avrupa'da farklı üniversitelerde çalışan araştırmacılar, video oyunlarının çocukların zekası üzerinde dijital ortamlarda sosyalleşmek için harcadıkları zamandan daha büyük bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Çalışmanın yazarları, "İki yıllık bir incelemeden sonra, oyunun zeka üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulundu" dedi.

Uzmanlar, çalışmalarında önemli bir faktörün genetik ve sosyoekonomik faktörler olduğunu belirterek, daha önceki araştırmalara dikkat çekti. Yayınlanan bir açıklamada, önceki çalışmalarda çelişkili sonuçların bu faktörlere odaklanılmamasından kaynaklandığı belirtildi: "Bu konularda sosyoekonomik durumu dikkate alan az sayıda çalışma olsa da, çalışmaların hiçbiri genetik etkileri kontrol etmedi. Bu, çok önemli, çünkü zeka ve diğer bilişsel yetenekler kalıtsaldır.”

Daha spesifik olarak, çalışma ekran süresinin bilişsel performans üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını ve verilerin iki yıl sonra elde edildiğini gösterdi. Buna karşılık, video oyunları oynayan çocuklar, IQ'da küçük ama kalıcı gelişmeler gösterdi. Son olarak araştırmacılar, dijital ortamda video izlemenin de zeka üzerinde olumlu etkisi olabileceğini söylüyorlar.

Strateji Oyunlarının Önemi

Çocuklarda zeka gelişimine etki eden oyun kategorileri arasında strateji oyunları oldukça önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla kişiler strateji oyunları vasıtasıyla ayrıcalıklı bir hizmet deneyimine erişebiliyorlar ve zekasal açıdan da kendilerini geliştiriyorlar. Çocuğunuza mümkün olduğunca strateji oyunu oynamaya teşvik etmeniz oldukça önemlidir.