Penisilin Nasıl Keşfedildi!

Penisilin Nasıl Keşfedildi!

Penisilin Nasıl Keşfedildi!

İranlı filozof Bayezid-i Bistâmî, "Her arayan bulamaz ama keşfeden arayanlardandır" diyerek araştırmanın önemine vurgu yaparken; İskoç bilim adamı Fleming, yıllardır üzerinde çalıştığı penisilini tesadüfen de olsa onun sayesinde keşfetti. Odasının dağınıklığı bu süreçte ilginçtir, ama çok önemli rol oynadı. Peki penisilinin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz?

İnsülin, aspirin, morfin, kuduz aşısı ve çiçek aşısı gibi buluşlar, insanoğlunun kalitesini ve ömrünü artıran önemli tıbbi gelişmelerdi. Penisilin, şüphesiz bugün dünyada en çok kullanılan antibiyotik ve tıp dünyasının en önemli buluşudur. Bugün penisilinin nasıl, kim tarafından ve ne işe yaradığını tartışacağız.

Dağınık Bir Odada Penisilin Keşfedildi

Penisilin, 1928'de İskoç bilim adamı Alexander Fleming tarafından keşfedildi. Fleming gibi birçok bilim insanının yıllardır Penicillium üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz ama aradıklarını bulduklarını söyleyemeyiz.

Fleming, Penicillium üzerinde çalışan bilim adamlarından biriydi ve çok dağınık bir insandı. Günlerce dağılır, birkaç saat içinde çalışma ortamını toparlar, 5 dakika sonra tüm düzeni tekrar kaybederdi. Bu kargaşanın insanlığa mahkûm olan penisilinin keşfine, Sir Fleming unvanına ve Nobel Ödülü'ne yol açacağını kimse tahmin edemezdi.

1927'de Fleming, dağınık çalışma ortamını temizlemeye başladı; mantarların bazı zararlı bakterileri yok edebileceğini gördü ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı. Bir yıl sonra, 1928'de Fleming penisilini keşfetti ve 1930'da öğrencisi Dr. Cecil George Paine ile göz enfeksiyonları için başarıyla kullandı.

Penisilinin Halka Tanıtımı

Pek çok önemli buluş gibi penisilin de başlangıçta halka açık değildi. Penisilin 1945'e kadar orduda kullanılmadı. Müttefikler tarafından özellikle II. Dünya Savaşı'nda kullanılan penisilin, savaşta yaralanan birçok askerin yaralarını iyileştirdi.

Bugün dünyanın en popüler antibiyotik olan penisilin, ilk kez savaştan sonra Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde halka tanıtıldı.

Penisilin Nerelerde Kullanılır?

Penisilin mantarından yapıldığı için Fleming tarafından penisilin adını alan ilaca; pnömoni, akciğer iltihabı, kulak enfeksiyonları, mesane ve böbrek iltihabı, cilt enfeksiyonları, menenjit, şarbon, osteoartrit ve cinsel yolla bulaşan birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok enfeksiyonun kullanımında da etkili bir ilaç olarak biliniyor.