Samanyolu’nun Gerisinde Gizlenen Galaksi Görüntüsü Elde Edildi!

Samanyolu’nun Gerisinde Gizlenen Galaksi Görüntüsü Elde Edildi!

Samanyolu’nun Gerisinde Gizlenen Galaksi Görüntüsü Elde Edildi!

Doğru ortama yerleştirildiğinde, gece gökyüzüne bakıldığında çıplak gözle bile görülebilen Samanyolu'nun arkasındaki galaksi yeniden görüntülendi. Dünya'dan yaklaşık 550 km uzaklıktaki Hubble Uzay Teleskobu, Samanyolu’nun nefes kesici güzelliğinin 11 milyon ışıkyılı ötesinde, bugüne kadar galaksinin en net görüntüsünü yakaladı.

Işık dolu bir şehrin merkezinde geceleri yıldızları görmek zor ama o ışıklardan uzaklaşma gösterildiğinde, gökyüzü hiç olmadığı kadar yıldız doludur. Şanslıysanız, toz ve gaz bulutlarından oluşan, pembemsi görünümlü bir Samanyolu görülme ihtimali de var. Fakat uzay teleskopları  teknolojisi sayesinde çıplak gözle fark edilmeyen güzellikler gözler önüne sermektedir.

Bu uzay teleskoplarından en ünlüsü Hubble Uzay Teleskobu'dur. 1990 yılında gönderilmiş ve o zamandan beri yakındaki evreni her zamankinden daha iyi görülmesi mümkün oldu. Şimdiye kadar görülen neredeyse tüm bulutsu, galaksi ve yıldız resimleri Hubble sayesinde olmuştur. 

Samanyolu'da gizlenmiş ve 11 milyon ışık yılı uzaklıktaki Caldwell 5 galaksisi

Gözlemler daha önce Caldwell 5 galaksisinin varlığını göstermişti ve Hubble sayesinde o görüntü bile yakalandı. Aslında önceden çekilen görüntü kadar net değildi. Dünya'dan 11 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu tahmin edilen galaksinin toplamda 50.000 ışık yılı olduğu hesaplandı. Samanyolu'nun yaklaşık yarısı kadardır.

Caldwell 5'in uzakta olması abartılı olabilir. Ama bu yanıltmamalı NASA'ya göre, Samanyolu'nun muhteşem toz ve gaz bulutsuları olmasaydı, gökyüzündeki en parlak gök cisimlerinden biri olurdu. Galaksi benzeri sarmal yapısıyla Caldwell 5'in önümüzdeki milyon yıl boyunca binlerce yıldızın yeri olacağı söyleniyor.

Samanyolu Nedir?

Berrak bir gecede gökyüzünde görülebilen uzun bir yıldız kümesidir. Güneş sistemi de bu kümededir. Samanyolu'nun şekli düz bir sarmaldır. Merkezdeki yıldızların yoğunluğu, dışarıdakinden daha fazladır. Çapı 40.000 parsek ve kalınlığı 20.000 parsektir. Orta kısım hariç yoğunluk düşüktür. Birçok kola sahiptir.  Bunlar Perseus, Orion ve Sagİttarius`tur. Dikkatli hesaplamalar, güneşin Samanyolu'ndaki Orion Kolu'nun bir ucunda olduğunu göstermiştir. Samanyolu, tüm helezoni bulutsular gibi kendi etrafında döner. Güneş ve gezegenleri Samanyolu'nun sadece küçük bir parçasıdır. Samanyolu, evrende sadece küçük bir noktada yer almaktadır.