Stephen Hawking'in Zaman Makinesi

Stephen Hawking'in Zaman Makinesi

Stephen Hawking'in Zaman Makinesi

Zaman yolculuğu fikrini belki birçok filmde görmüşsünüzdür. Geçmişe ya da geleceğe yolculuk yapmak neredeyse imkânsız görünür. Şimdiye kadar da sadece kurgusal olarak dikkat çeken bir konu oldu. Ancak ne zamanki konu fizikçi Stephen Hawking tarafından dile getirildi, daha ciddi olarak ele alınmaya başlandı. Üstelik Hawking'in açıklaması da hız ve dördüncü boyu gibi kavramları da içerdiği için oldukça bilimsel görünüyordu. Bakalım Stephen Hawking zamanda geleceğe yolculuk yapmaktan ne kastetti?

Dördüncü Boyut Nedir?

Boyut kavramını hemen herkes bilir. Mesela bir boyutlu olan bir şeyi tarif etmemiz gerekirse çizgiyi düşünebiliriz. Eni, boyu ya da derinliği olmayan ve dümdüz bir çizgiyle ifade edilecek olan tek boyutluluk böyle düşünürsek anlaşılır bir şey haline gelir. Öte yandan iki boyutlu diye düşünebileceğimiz şey mesela bir kağıt olabilir. Üç boyutlu cisimleri düşünürken ise bir de yüksekliği yani derinliği eklememiz gerekir. Böylece üç boyutluluğun ne olduğu kavrayabiliriz. Peki, zamanın bir boyutu olduğu meselesi ve şeylere eklenen zamanın dördüncü bir boyut olabileceği düşüncesi ne anlama gelir?

Zamanın Boyutu Var Mıdır?

Zamanın bir boyutu olduğu düşüncesi ya da dördüncü boyut meselesi nedir? Uzayın her yerinde zaman aynı hızla akmaz. Yani aslında zaman genel olarak uzayda farklı zamanlarda akar. Einstein bunu bazı yerlerde zamanın bükülmesi olarak açıklamıştı. Mesela uzayın en uzak yerleri olan kara deliklerde zaman daha yavaş akar. Teknik olarak mümkün olmasa da kara deliğe girip de bir kaç saniye sonra çıkan bir insan aslında orada çok uzun yıllar geçirmiş olabilir. Bu da dünyadaki ve kara delikteki zamanın farklılığı ile açıklanıyor. İşte bu durum zamana ve bütün nesnelere dördüncü bir boyut katıyor. 

Stephen Hawking'in teorisi ise dünyayı turlayan ve ışık hızındaki bir trene dayanıyor. Onun düşüncesine göre bu trende yolculuk yapan insanlar için zaman dünyadakinden daha farklı açacak. Onlar kısa bir sürede çok daha uzun yıllar geçirmiş olacak. Şimdilik bunun mümkün olup olmadığı tartışılıyor. Ama Hawking'in oldukça ilginç bir teori öne sürdüğü de tartışılmaz.