YAŞAYARAK ÖĞRENME 

YAŞAYARAK ÖĞRENME 

YAŞAYARAK ÖĞRENME 

 

Savaş sırasında düşman askerlerinden kaçmakta olan Napolyon küçük bir bakkala girer ve bakkal sahibinden hemen kendisini saklamasını ister. Napolyon’u uygun bir yere saklayan bakkal sahibi, ‘’az evvel biri koşarak şu tarafa kaçtı .‘’ diyerek bakkala gelen düşman askerlerini savuşturur.  Bu arada Napolyon’un askerleri de ona yetişir ve olay yerine gelirler.

 

Bakkal sahibi, ömründe bir daha karşılaşmayacağını düşündüğü için Napolyon’a merak ile, ‘’Efendim, ölümle bu denli burun buruna gelmek nasıl bir duygu?’’ diye sorar. Bu söz üzerine birdenbire öfkelenen Napolyon ‘’Sen kim oluyorsun da benim ile böyle dalga geçerek konuşuyorsun? bu ne cürret!’’ diye haykırır ve askerlerine bakkal sahibi bağlayıp kurşuna dizmeleri için emir verir. 

 

Gözü bağlı olan bakkal sahibi korku içinde yaptığına pişman olur. Aklından ‘’Ben ne yaptım? şimdi ölüp gideceğim!’’ diye düşünceler geçerken arkasından bir çift el uzanır ve gözündeki bağı açar. Bakkal sahibi arkasına dönüp baktığında Napolyon'u görür. Napolyon bakkal sahibinin sorusunu tek bir cümle ile yantılar: ‘’İŞTE BÖYLE BİR DUYGU!!’’