BEKLEME SÜRESİNİN ÖLÇÜLMESİ

BEKLEME SÜRESİNİN ÖLÇÜLMESİ

BEKLEME SÜRESİNİN ÖLÇÜLMESİ

 

Bekleme süresi kaydı çocuğa yönerge verilmesi ile çocuğun davranışı sergilemeye başlaması arasında geçen zamanı belirlemek için kullanılır. Uygulamacı çocuğun yönergelere uyma davranışı değerlendirmek istediğinde bekleme süresini ölçmelidir.

 

Örneğin ikinci sınıfa giden Melek öğretmeni tahtadaki paragrafı göstererek  ‘’yaz’’ yönergesini verdiğinde, yazmaya başlamıyor, yazmaya başlamadan çok vakit geçiriyorsa, yönergeye uyma davranışının bekleme süresi ölçülmelidir.

 

Yani, öğretmenin hedefi çocuğun yönerge uyması/davranışı sergilemeye başlaması arasındaki zamanı kısaltmak-azaltmak olduğundan ‘’yaz’’ yönergesi ile Melek'in yazmaya başlaması arasında geçen zaman ölçmelidir.

 

Bazı çocuklar için ise bekleme süresinin artırılması hedeflenir. Örneğin Melekle  aynı sınıftaki  Sinan, öğretmen bir soru sorduğunda çok hızlı yanıt vermekte, yanıtı düşünmek için zaman harcamaması nedeniyle genellikle yanıtları yanlış olmaktadır.

 

Bu durumda öğretmen, Sinan'ın doğru yanıtlar verebilmesi için kendi sorusu ile Sinan'ın yanıt vermeye başlaması arasındaki süreyi arttırılmalıdır.