Erkekler ve Kadınlar İçin Spor Zamanlarının En İdeal Olduğu Dönem Ne Zaman?

Erkekler ve Kadınlar İçin Spor Zamanlarının En İdeal Olduğu Dönem Ne Zaman?

Erkekler ve Kadınlar İçin Spor Zamanlarının En İdeal Olduğu Dönem Ne Zaman?

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, egzersiz yapmak için ideal zamanın kadın ve erkek arasında değiştiğini gösteriyor. Egzersiz süresinin üretkenlik üzerindeki etkisi kadınlarda daha belirgindi, ancak erkeklerde daha azdı. Bilim, düzenli egzersizin hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için büyük faydaları olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Öte yandan, egzersiz süresinin insanlar üzerinde farklı etkileri olduğu ortaya çıktı. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, egzersizden en iyi sonuçları almak için hangi zaman diliminin seçilmesi gerektiğinin cinsiyete ve egzersiz türüne göre değişebileceğini kaydetti.

ABD'de 30 erkek ve 26 kadın üzerinde yapılan yeni bir araştırma, ideal egzersiz zaman aralıklarının erkekler ve kadınlar için farklılık gösterdiğini buldu. Çalışma, 25 ila 55 yaş arasındaki katılımcılarda toplam 12 hafta boyunca yürütüldü ve bireylerin farklı egzersiz türleri incelendi.

En İdeal Egzersiz Vakitleri Açıklandı

Çalışma katılımcıları iki gruba ayrıldı. Bir grup bir saatlik antrenmanı 8.30'da, diğer grup 18.00-20.00 arasında yaptı. Tüm katılımcılar aynı diyeti izledi. Çalışma sırasında katılımcıların kan basıncı, vücut yağ yüzdesi, esneklik, kuvvet ve aerobik kapasiteleri düzenli olarak ölçülmüştür.

Çalışmaya katılan tüm katılımcıların genel sağlıklarının 12 haftanın sonunda düzeldiği gözlemlendi. Ancak genel zindelik, egzersiz türünden bağımsız olarak tüm koşullarda iyileştiğinden, en uygun sonuçlar düşünüldüğünde işler değişir. Araştırmacılar, göbek yağını yakmak ve tansiyonu düşürmek isteyen kadınların sabahları egzersiz yapması gerektiğini kaydetti. Öte yandan, kas gücünü ve genel zihinsel durumunu geliştirmek isteyen kadınlar için önerilen zaman dilimi akşamdır.

Erkekler Hakkında Yapılan Araştırmalar Ne Düzeyde?

Erkeklerde, zaman periyotları arasındaki farklar daha küçüktü. Bununla birlikte, kalp ve metabolik sağlıklarını ve duygusal durumlarını hala iyileştirmek isteyen erkekler, gece egzersiz yaptıklarında daha iyi sonuçlar elde ettiler. Erkek ve kadın egzersizleri arasındaki süreye bağlı olarak neden bu kadar farklı sonuçların elde edildiği açık değildir. Araştırma Frontiers in Physiology'de yayınlandı. Yapılan açıklamalarda ideal zamanlara dikkat ederek spor yapmanın çok önemli olduğu ve dolayısıyla bu saatler eşliğinde spor yapılması gerektiğinin önemine detaylı olarak vurgu yapıldı.