IVAR LOVAAS otizme adanmışlardan

IVAR LOVAAS otizme adanmışlardan

IVAR LOVAAS (1927-2010)

Ivar Lovaas | Ege University - Academia.edu

8 Mayıs 1927'de Norveç'te oslo yakınlarındaki Lier kasabasında dünyaya gelmiştir.

Babası gazeteci olmakla birlikte, Nazi işgali sırasında tüm aile tarım işçiliği yapmaya zorlanmıştır.  ABD'ye göç eden ailenin müzik yeteneğine sahip çocuğu olarak 1951 yılında Lowa eyaletindeki Luther Koleji'nde keman eğitimi görmüştür. 1958 yılında ise Washington Üniversitesi'nden psikoloji alanında doktora derecesi almıştır.

Otizmin bazı çocuklarda üstesinden gelinebilir bir yetersizlik olduğunu öne süren ilk uzmandır. Yaşamı boyunca tüm gücünü ve enerjisini, otizmde etkili eğitim yöntemlerini keşfetmeye harcamıştır. 

1960'lı yıllarda daha sonra ‘erken ve yoğun davranışsal eğitim’ olarak adlandırılan uygulamalı davranış analizine dayalı modeli geliştirmeye başlamıştır. Model önceleri ödül ve cezalara dayalıyken, daha sonra ceza sistemlerinin kullanımından vazgeçilmiştir.

‘’Bir çocuk bizim yaptığımız öğretimle öğrenemiyorsa, çocuğun öğrene bildiği şekilde öğretim yapmalıyız’’ diyerek, alıştığımız öğretim kalıplarının dışına çıkma gereğini dile getirmiştir.

1981 yılında, geliştirdiği modelin müfredatını ve öğretim yöntemlerini içeren ‘Ben Kitabı’ başlıklı  kitabını yayınlanmıştır.

1987 yılında yayınladığı ‘Küçük Yaştaki Otizmli Çocuklarda Davranışsal Müdahale ve Normal Eğitsel ve Zihinsel İşlerde Bulunma’ başlıklı araştırma makalesi, erken ve yoğun davranışsal eğitim modeline göre eğitim alan çocukların yaklaşık yarısının, tipik gelişim gösteren akranlarının düzeyini yakaladığını göstermiştir.

1961 yılında ölümüne değin ABD'deki Los Angeles California  Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. 

Geliştirdiği eğitim modeli tüm dünyada pek çok Ailenin ve çocuğun yaşamını aydınlanmasına öncülük etmiştir. 

2 Ağustos 2010 tarihinde 83 yaşında yaşama veda etmiştir.