Mars’ta Kuzey Işıkları Görüldü

Mars’ta Kuzey Işıkları Görüldü

Mars’ta Kuzey Işıkları Görüldü

Kuzey ışıklarının oluşumunda çok önemli bir rol oynayan kayıp küresel manyetik alanla tanınan Mars'ta bir zamanlar Aurora borealis benzeri ışıklar ortaya çıktı. Aurora olarak da bilinen Dünya üzerindeki Kuzey ve Güney Işıkları harikadır. Ancak, güneş sisteminde bu olayların meydana gelebileceği tek yer gezegenimiz değil.

Merkür ve Jüpiter'in bazı uyduları ve hatta kuyruklu yıldızlar hariç her gezegende, bazen görünmez dalga boylarında atmosferik parıltı tespit edildi. Ama asıl ilginç olan Mars. Kızıl gezegen, başka yerlerde Auroraların oluşumunda hayati bir rol oynayan bir bileşen olan eksik küresel manyetik alanıyla bilinir.

Ancak bu, Mars'ın tamamen manyetizmadan yoksun olduğu anlamına gelmez. Yerkabuğunun bazı bölgelerinde, özellikle güney yarımkürede, lokalize manyetik alanlar filizleniyor. Yeni bir çalışma, bu küçük yerel manyetik alanların, Mars'ın ayrık ultraviyole auroralarını üretmek için güneş rüzgarıyla ilginç şekillerde etkileşime girdiğini gösteriyor.

Mars’ta Güneş Rüzgarlarının Etkisi Araştırılıyor!

Bilim adamlarından yapılan açıklamalar oldukça ilginç yöndedir. "Temel bulgumuz, güçlü kabuk bölgelerinde, aurora oluşum hızının esas olarak güneş rüzgarının manyetik alanının yönü tarafından belirlendiğidir. Güçlü kabuğun dışında, aurora oluşum hızı esas olarak dinamikler tarafından belirlenir. Güneş rüzgar basıncı." Kuzey Işıklarının ortaya çıkmasının Mars Nedenlerini açıkladı.

Dünyada Auroralar ve Uzay’daki Auroralar Arasındaki Bağlantılar

Dünyadaki en büyük iki aurora örneği, Kuzey Işıkları ve Güney Işıklarıdır. Bu iki auroranın nasıl oluştuğuna dair oldukça açık bilimsel kanıtlar var. Bu ışıklar, güneş rüzgarından gelen parçacıklar Dünya'nın manyetosferiyle çarpıştığında ortaya çıkar. Daha sonra manyetik alan çizgileri boyunca daha yüksek enlemlere hızlanarak üst atmosfere yağarlar. Gökyüzünde dans eden ve titreşen ışıklar yaratmak için atmosferik parçacıklarla etkileşime girerler.

Çalışmadan, bu fenomenin diğer nesnelerde benzer şekilde meydana geldiğine dair kanıtlar ortaya çıktı. Örneğin, Jüpiter'in güçlü ve kalıcı kuzey ışıkları, dev gezegenin karmaşık manyetik alanı tarafından ortaya çıkarılıyor.

Ancak Mars'ın küresel manyetik alanı, Dünya tarihinin başlarında bozuldu ve kabuktaki manyetize minerallerde korunan sadece küçük bir miktar manyetizma bıraktı. Geceleri Mars'ın ultraviyole görüntüleri, kuzey ışıklarının bu kabuksal manyetik alanların yakınında oluşma eğiliminde olduğunu gösteriyor.